Przeskocz do treści

Sposób na złagodzenie ząbkowania – gryzaki dla dzieci

W pierwszym roku życia dziecku rośnie około ośmiu zębów. Są to siekacze i zęby z nimi sąsiadujące. Dopiero w drugim roku życia pojawiają się trzonowce i kły, a uzębienie jest zwykle kompletne w trzecim roku życia, ponieważ wtedy wychodzą tylne zęby trzonowe. Jest to trudny okres dla malucha i często bolesny.

Efekty i zalety gryzaków

Gryzaki dla dzieci to przede wszystkim pomoc w ząbkowaniu, a jednocześnie zapewniają dziecku rozrywkę. Na ogół, nie składają się z małych elementów, więc zaniepokojeni rodzice nie muszą się obawiać, że dziecko coś połknie.

Brak próchnicy dzięki gryzakowi

Dużą zaletą gryzaka jest to, że chroni dziecko przed próchnicą. Dlaczego tak się dzieje? Podczas żucia gryzaka, stymulowany jest przepływ śliny i jest to w zasadzie najlepsza ochrona przed próchnicą. Ponadto należy zauważyć, że dzieci również odczuwają znaczną ulgę w bólu z powodu wytworzonego przeciwciśnienia.
Gryzaki, które pełnią funkcję chłodzącą, mają tę zaletę, że działają obkurczająco, dzięki czemu podrażnione dziąsła są również nieco znieczulone. Dzięki dodatkowym wyżłobieniom lub niewielkim wypustkom dziąsła są jednocześnie lekko masowane. Dlatego, nie tylko stają się bardziej miękkie, ale także ułatwiają wyrzynanie się zębów. Oznacza to, że prawdopodobnie, przy użyciu gryzaka, zęby szybciej przebijają się przez dziąsła.

Gryzaki dla dzieci to nie lekarstwo na ząbkowanie

Należy jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz, gryzaki dla dzieci (więcej) nie mogą zdziałać cudów, zwłaszcza że każde dziecko jest inne. Na przykład niektóre dzieci w ogóle nie mają problemu z ząbkowaniem, podczas gdy inne odczuwają silny ból. Nierzadko zdarza się, że niemowlęta ząbkują z biegunką i gorączką, a potem maluchy źle śpią i często są rozbite. Chociaż można przynieść dziecku ulgę w tej sytuacji za pomocą gryzaka, nie jest to lekarstwo.

Wielu sprzedawców detalicznych oferuje również inne środki wspomagające ząbkowanie, np. żel. Żel na ząbkowanie wciera się w podrażnione dziąsła. Jednak taka pomoc nie powinna być stosowana regularnie, ale może być bardzo pomocna w ciągu nocy, aby rodzice i dziecko mogli się trochę wyspać.

Jak długo można używać gryzaka?

Zasadniczo gryzaków dla dzieci można używać w dowolnym momencie i bez wahania, ponieważ wiele dzieci używa ich również, aby się czymś zająć. Rozwój wszystkich zębów mlecznych zajmuje trochę czasu, więc gryzaki są pomocnym narzędziem podczas całego procesu. Warto kupić gryzak, mimo że trzeba go często i regularnie czyścić. Trzeba pamiętać, aby go często wymieniać, bo bardzo szybko staje się nieestetyczny.