Przeskocz do treści

Wybór nosidełka w zależności od wieku

Nosidełko turystyczne użytkowane przez rodzica może być dopiero w tym momencie, w którym jego pociecha już doskonale siedzi samodzielnie. Wielu producentów za dolną granicę możliwości korzystania z nosidełka turystycznego przyjmuje ukończony 6 miesiąc życia. Choć ta granica w zależności od tempa rozwoju dziecka jest bardzo płynna i często ulega przesunięciu nawet o 3 czy 4 miesiące.

Dzieci poniżej 6 miesiąca życia, jeśli rodzice wyrażą taką chęć, noszone powinny być w specjalnych chustach, absolutnie nie w nosidełkach turystycznych, które nie są odpowiednio dopasowane do ich potrzeb. Chusty nadają się jednak jedynie na krótszych spacerach, które odbywają się na dobrej nawierzchni. Zatem dla dobra malucha dobrze by było, aby rodzice nie udawali się na długie wędrówki po trudnym i bardzo skomplikowanym do przejścia terenie z takim maluchem do póki pod względem rozwojowym nie będzie gotowe do przenoszenia w nosidełku turystycznym. Dobre nosidełko turystyczne dla dziecka można znaleźć w wyspecjalizowanych sklepach turystycznych.

To, że w nosidełkach turystycznych nie mogą być noszone dzieci poniżej 6 miesiąca życia wcale nie oznacza, że jego rodzice na ten czas muszą zrezygnować z aktywności fizycznej. Jest wręcz odwrotnie. Taka aktywności posłuży zarówno rodzicom, jak i dziecku. Jednak z maluchem jeszcze nie siedzącym warto wybierać się w sprawdzone trasy, w których mamy pewność, że uda nam się wygodnie poruszać np, z wózkiem. Na dalsze i trudniejsze wędrówki z całą pewnością przyjdzie jeszcze czas.