Przeskocz do treści

Wanienka dla niemowlaka

Wanienka to jeden z tych licznych przedmiotów, którego zakup przewidujemy, gdy spodziewamy się potomka.

wanienka ze stojakiem

Miejsce na wanienkę

Przy wyborze wanienki trzeba się przede wszystkim zastanowić nad miejscem, w którym zamierzamy kąpać niemowlę. Wanienka dla dziecka powinna być ustawiona (lub ustawiana, jeśli nie mamy możliwości wyznaczenia jej stałego miejsca) przede wszystkim w takim miejscu, do którego łatwo dojść. Istotna jest również kwestia wycierania maluszka - dobrze, żeby miejsce przewidziane do tej czynności było tuż obok wanienki. Zapewni to dziecku komfort i bezpieczeństwo.
Najczęściej kąpiemy dziecko w łazience - mniejsze pomieszczenie łatwiej jest ogrzać, jeśli temperatura panująca w mieszkaniu tego wymaga, wygodniej również przygotować kąpiel oraz pp niej posprzątać.

Jaką wanienkę wybrać?

Na rynku jest ogromny wybór wanienek - mniejsze, większe, z podpórkami, matami antypoślizgowymi w przeróżnej gamie kolorystycznej. Są wanienki przeznaczone dla noworodków i mniejszych niemowląt (płytsze, z różnego rodzaju ułatwieniami służącymi komfortowi zarówno maluszka, jak i rodziców) oraz głębsze i większe, dla starszych niemowląt i małych dzieci, które pozwolą pociechom na zabawę w kąpieli. Dla maluszków godna polecenia jest wanienka ze stojakiem, która ułatwia kąpiel rodzicowi, oszczędzając kręgosłup i czyniąc ten rytuał jeszcze bardziej bezpiecznym.