Przeskocz do treści

Wady i zalety interaktywnych lalek bobasów dla dzieci

Na rynku można znaleźć wiele ciekawych zabawek dla dzieci, które umilą im długie godziny zabawy. Ważny jest również aspekt edukacyjny, który w szczególności jest domeną zabawek interaktywnych. Pomaga to rozwinąć w dziecku wyobraźnię, komunikację oraz społeczne interakcje. Wszystko ma jednak swoje wady. Z tego wynika pytanie - czy interaktywne lalki bobasy to dobry pomysł?

Plus lalek bobasów

Lalki w kształcie małych dzieci są znane od pokoleń. Najpierw tradycyjne szmacianki, a później coraz bardziej udoskonalone z wręcz idealnym odwzorowaniem kilkumiesięcznego dziecka.

Dzisiaj pierwsze skrzypce grają interaktywne lalki bobasy, które umożliwiają szereg funkcji w trakcie zabawy nimi. Mówią lub śpiewają, co pomaga dzieciom w nauce słów. Mogą wykonywać podstawowe czynności jak jedzenie, wydalanie oraz chodzenie. Sprawia to, że lalka zamienia się w małego towarzysza zabaw dla dziecka na długie godziny. Maluch zafascynowany wręcz ludzkimi interakcjami z lalką, może pokochać swoją nową zabawkę i bawić się nią przez wiele lat.

Opieka nad przyjacielem pomoże rozwinąć u dziecka empatię i odpowiedzialność już w najwcześniejszych etapach życia. Dziecko nauczy się troski, którą później może przelać na swoich rodziców, młodsze rodzeństwo, rówieśników oraz zwierzątko domowe.

Wady lalek bobasów

Wszystko ma swoją drugą stronę. Interaktywne zabawki nie zastąpią prawdziwych relacji pomiędzy drugim człowiekiem. Pozostawienie dziecka z elektroniczną zabawką to nie to samo, co zabawa z rówieśnikiem. Ponad to daje to złudne przekonanie o kontroli nad dzieckiem i jego zabawą. Trzeba pamiętać o tym, że pozostawienie kilkuletniego dziecka z interaktywną zabawką nie jest najlepszym pomysłem.

Natężenie dźwięków również nie wpływa pozytywnie na malucha, a nawet rodziców. Przez długie godziny zabawy może solidnie zmęczyć to dziecko albo uzależnić od elektroniki, która dzisiaj otacza każdego zewsząd. Warto w tym temacie stosować kontrolę nad tym ile czasu dziecko spędza na zabawie z takim interaktywnym przyjacielem. Pozwoli to zapobiec ewentualnym szkodom nawet na relacji rodzic - dziecko.