Przeskocz do treści

Mozaiki dla dzieci – proste, ale jak kreatywne zabawki dla dzieci

Klocki, puzzle, układanki to klasyczne dziecięce zabawki, które stymulują rozwój dziecka na jego różnych obszarach. Ich dodatkową zaletą jest to, że potrafią zająć dziecko na dłużej oraz gwarantują, że wróci do zabawy nimi. Są zdecydowanie wielokrotnego użytku, a ilość zabaw, jakie można z nich wyczarować jest ogromna.

Mozaiki dla dzieci - kreatywna alternatywa dla klocków i puzzli

Jak wyglądają prawdziwe mozaiki każdy wie. Zachwycamy się ich pięknem, pomysłowością i niepowtarzalnością. Często to prawdziwe dzieła sztuki, które możemy podziwiać w najróżniejszych miejscach. Mozaiki dla dzieci to możliwość kreatywnej zabawy i nauki najpierw poprzez naśladownictwo, a potem własne pomysły i projekty. Dostępne są w różnych formach. Najbardziej popularne to te, które składają się z kolorowych wpinek, kołeczków lub koralików. Mocowane są do specjalnej ażurowej podstawy lub do płyty magnetycznej. Niektóre mogą mieć formę śrubek i wkrętów, które dziecko może mocować przy pomocy wkrętarki lub śrubokrętów. Są mozaiki dla dzieci ekologiczne, które wyprodukowane są ze skrobi kukurydzianej, więc jeśli dziecko je połknie, to kulka po prostu się rozpuści. Są piankowe składające się z większych elementów dla maluszków oraz w formie wyklejanek z różnorodnych materiałów.

Dlaczego to zabawka edukacyjna?

Przede wszystkim rozwijają dziecięcą wyobraźnię i kreatywność. Najpierw uczą się odwzorowywać dołączone projekty, a z czasem tworzą swoje własne niepowtarzalne. Jest to także okazja do poznawania i uczenia się kolorów. Zabawę można rozszerzyć o porządkowanie koralików według kolorów.

Wdrażają w naukę liczenia. Aby powtórzyć dany wzór, dziecko musi domyślić się, a potem także zrozumieć zależności między ilością koralików a dokładnym powtórzeniem całego wzoru. W trudniejszych projektach bez liczenia się nie obejdzie.

Mocowanie kołeczków i koralików wymaga dokładności i precyzji. Rączka dziecka ma więc okazję do aktywnej pracy. Jest to dla niej świetna gimnastyka. To zdecydowanie wpływa na zdolności manualne.